Шокуюча правда про здорове харчування

Опубликовано: 07:10, 26.11.2015
Коли ти встаєш на стежку правильного харчування, ти й не підозрюєш, якими проблемами з головою і психікою це може обернутися.

a3de2c5e67e56caf59baba3227a4f6d2.jpg (12.96 Kb)Якщо подивитися на правильне харчування тверезо, а не під впливом ейфорії від танучих на вагах кілограмів, то можна помітити, що це, по суті, низькокалорійна дієта з дуже мізерним набором продуктів. Медики називають це режимом дефіциту. Про дефіцит білків і мови не йде - правильне харчування це виключає.

При дефіциті вуглеводів людина не отримує потрібної кількості енергії для нормального життя - не кажучи про те, що у нього не вистачає палива на тренування. Але всі, хто дотримується правильного харчування, знають, що вуглеводи відкладаються в жир. Тому вираховують до грама.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:Топ-5 найкорисніших добавок у раціоні

При дефіциті жирів організм вимикає світло відразу на декількох поверхах свого будинку: перестає виробляти гормони, ставить на паузу репродуктивну функцію, економить на якості шкіри, відпускає у вільне плавання волосся, знижує швидкість роботи мозку, погіршує пам'ять - і це далеко не все. Говорячи простіше, в організмі починаються серйозні збої. Тільки знати про себе вони дають не на наступний ранок, а через кілька місяців - коли "запас міцності" закінчується.

Виходить така ситуація: нам подобається те, що ми бачимо в дзеркалі, але нашому організму зсередини дуже і дуже погано. Тільки ми цього не чуємо і не відчуваємо, бо потрапляємо в найсильнішу залежність від нового образу тіла - схудлого, з м'язовим рельєфом, на якому з легкістю застібаються джинси зразка 2005 року. І залежність ця в рази сильніше тривожних сигналів, які посилає організм.

І ось тут трапляється розрив голови і тіла. Вони в якийсь момент перестають дружити і починають жити кожен за своєю програмою: голова боїться всього, що не вписується в рамки правильного харчування, а тіло намагається в цих умовах вижити. Воно страждає і виснажується, отримуючи скупий і одноманітний набір макро- і мікронутрієнтів.
Вернуться к материалу